Випереджаючи час: завбачлива термомодернізація

Джерело: Українська Енергетика, автор: Яніна Дияк

 

Справжній господар не просто стежить за трендами – він їх диктує. Перетворити житлово-будівельний кооператив (ЖБК) на об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), встановити і модернізувати систему опалення та водопостачання у будинку – це лише невеликий перелік здобутків ОСББ «Автотранспортник-2» на шляху до енергоефективного побуту.

 

 

У дев’ятиповерхівці на вулиці Зодчих, 60/1 аж 216 квартир, однак приказка про сім господинь та неметену хату точно не про неї. Ошатний утеплений будинок, біля кожного під’їзду якого ростуть квіти, вже 32 роки очолює Василь Рудніцький – вправний капітан такого великого корабля.

Василь Васильович очолив ЖБК у 1985 році, до цього керуючи автоколоною. Набутий досвід став у пригоді в процесі благоустрою багатоповерхівки. Так, у зв’язку із міською програмою із заміни ліфтів житлово-будівельний кооператив у 2010 році перетворився на об’єднання співвласників багатоквартирного будинку з новими можливостями.

Комплексною термомодернізацією Василь Рудніцький почав займатися ще до того, як це стало загальною тенденцією:

«Утеплювали стіни повністю за свій рахунок у 2013 році. На жаль, тоді – з урахуванням фінансових можливостей мешканців – обрали утеплювач товщиною 5 см. Проте пощастило із постачальником послуг, який дозволив розбити виплати на два роки. Мешканці однокімнатної квартири сплатили, скажімо, 2-3 тисячі, а кутових квартир – до 5 тисяч гривень. Довго довелося спілкуватися із мешканцями, переконувати у необхідності цих робіт. Адже це не ті кошти, які легко відразу дістати з кишені та покласти. Однак у підсумку все вдалося, квартири стали теплішими. Результат однозначно позитивний – завдяки утеплювачу влітку панель не нагрівається, а взимку тепло не виходить,» – наголосив голова ОСББ.

До цього ще був встановлений тепловий лічильник з погодним регулятором, який допомагає неабияк заощаджувати: «Підвищилася температура – споживання знижується, понизилася – підвищується. Це дуже ефективна річ, бо багато людей гріють вулицю, коли регулювання немає.»

Уже в рамках міської програми «70/30» у 2015 році була проведена капітальна реконструкція теплопункту.

Довідка:

«70/30» – це конкурсна програма співфінансування енергоефективних заходів у житлових будинках ОСББ та ЖБК на умовах 70% оплати зі столичного бюджету і 30% оплати за рахунок ОСББ/ЖБК. За проведення конкурсу відповідає Департамент житлово-комунальної інфраструктури м. Києва, рішення приймаються конкурсною комісією. В рамках проекту учасник програми має обрати не менш, ніж два види робіт, один з яких здійснює ОСББ за власні кошти, і вартість якого складе 30% загальної вартості проекту, а другий вид оплатить і виконає місто в обсязі 70% від загальної вартості.

«Тоді ми взяли 150 тисяч гривень кредиту, нам відшкодували 79 тисяч гривень, тож у підсумку мешканці сплатили менше половини вартості. На свої 30% ми замінили труби холодного і гарячого водопостачання, встановили пластикові труби та утеплили їх. У пластику нижча тепловіддача і вища надійність експлуатації, тому такої ситуації, коли  вода з першого до шостого поверху доходить холоднішою, не буде. Таким чином, підвищилася прохідність теплоносія в усьому будинку. Для людей роботи були непомітними – нові труби ми клали поряд зі старими, переналаштовували, і за півтора дні все було готово», – розповів Василь Рудніцький.

Для виконання своєї частини реконструкції ОСББ «Автотранспортник-2» взяло «теплий» кредит та отримало компенсацію як у рамках державної програми «теплих» кредитів, так і муніципальної.

Довідка:

У рамках державної програми підтримки енергоефективності Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України ініціювало програму відшкодування кредитних коштів на впровадження енергоефективних заходів для ОСББ та ЖБК. Залежно від  класу робіт відсоток відшкодування варіюється від 20% до 40%, також передбачені додаткові відшкодування для субсидіантів. Детальніше про програму можна дізнатись за посиланням: http://saee.gov.ua/uk/consumers/derzh-pidtrymka-energozabespechenya

Муніципальна програма міста Києва передбачає, що за рахунок бюджетних коштів відшкодовується 70% основної суми боргу за кредитом в частині придбання матеріалів та/або обладнання і виконання робіт для впровадження енергоефективних заходів, 30% сплачують мешканці будинку.

У минулому році завдяки програмі встановили балансуючі клапани для регулювання подачі тепла на стояки. Ефективність новації випробують вже у цьому опалювальному сезоні, адже Василь Васильович довіряє думці фахівців та очікує значного заощадження.

«Ми встановили бойлер для нагріву гарячої води. Це знайома усім проблема – 2, 3 чи навіть 5 хвилин треба зливати воду, щоб вона досягла належної температури. У 2009 році ми встановили модуль, однак одразу  не почали користуватися, оскільки трималися в межах тарифу. Після підвищення вартості води будинок перейшов на бойлер, тож тепер гаряча вода стає справді гарячою щонайбільше за 30 секунд. Одним із ефективних рішень ОСББ була заміна всіх лампочок у місцях загального користування на світлодіодну стрічку та регулювання часу освітлення приміщень будинку», – Василь Васильович зауважує, що тільки на цьому будинок заощаджує понад 2 тисячі гривень щомісяця.

З метою заощадження і убезпечення мешканців та побутової техніки в будинку вже замінили 50% електромереж. Обираючи постачальника послуг, пан Василь повністю контролює якість виконаних робіт.

«У сфері ЖКГ потрібно забезпечити будинки приладами обліку на 100%. Житловий фонд старіє, весь час штучно стримувати тарифи неможливо. Коли люди чітко розумітимуть, за що вони платять, то почнуть вимагати у монополіста звіту за витрачені кошти», – наголосила координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко.

Василь Васильович Рудніцький досліджує труднощі та переваги альтернативної енергетики в Україні, планує встановити сонячні панелі на даху будинку.

«На мою думку, сонячні батареї – один з найкращих автономних засобів отримання електроенергії. Хоча, дійсно, це достатньо дороге обладнання, і матиме економічний сенс тільки після проведення комплексної реновації будинків», – зауважив  Віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко. За словами Віце-прем’єра, енергоефективні проекти в середньому виходять на самоокупність буквально упродовж п’яти років.

На завершення розмови Василь Рудніцький підсумовує: «Розумний платить лише один раз. Тож на власному досвіді я знаю, що краще встановити один раз дорожче, але якісніше обладнання, аніж постійно ремонтувати дешеве і неякісне. Саме так треба господарювати, якщо хочеш результат на роки.»

Підписатись на конкурси і акції

×

Замовити зворотній дзвінок

    Або зателефонуйте нам:
    (044) 591-21-22

    ×

    Відправити повідомлення

      Або зателефонуйте нам:
      (044) 591-21-22

      ×

      Форма реєстраціі на курси

        Який для вас найзручніший час для навчання?

        Або зателефонуйте нам:
        (044) 591-21-22

        ×

        Форма реєстраціі на обраний курс

          Який для вас найзручніший час для навчання?

          Або зателефонуйте нам:
          (044) 591-21-22

          ×