Як обігріти оселю і не розоритися

Джерело: Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»

 

 

Експерти порахували: модернізація освітлення зменшує рахунки на 71%, заміна газових котлів — на 29%, утеплення економить витрати на тепло на 24%, заміна вікон у квартирі — на 16%, а в приватному будинку — на 12%

 

Цьогоріч українці почали замислюватися про опалювальний сезон заздалегідь. Про це свідчить активність ОСББ у питанні утеплення житла. ОСББ проявляють усе більше довіри до програми «теплих кредитів» і переконуються в її численних перевагах. Одна з них — це гарантована державна фінансова допомога на впровадження енергоефективних заходів, що дозволяє ОСББ заощадити половину і більше коштів.

За словами голови Держенергоефективності, ще на початку липня лише за два тижні ОСББ залучили на енергоефективні заходи майже 20 млн грн за програмою «теплих кредитів». Для порівняння: за весь червень на ці цілі ОСББ спрямували 18,5 млн гривень. А від самого початку дії програми «теплих кредитів» нею скористалося 974 ОСББ. Вони залучили майже 150 млн грн на впровадження різноманітних енергоефективних заходів: утеплення, заміну вікон у під’їздах, встановлення ІТП, модернізацію освітлення тощо.

Олена Свінтозельська вже шість років очолює  ОСББ «Київенерго». Її будинок легко впізнати з-поміж інших шістнадцятиповерхівок на вулиці Братиславській завдяки яскравому муралу. Однак будинок на Братиславській, 12 вирізняється не лише цим — його мешканці  суттєво економлять на опаленні взимку. Порівняно з квартирами у тотожніх немодернізованих багатоповерхівках, тут мешканці трикімнатної квартири площею 67 кв. м під час опалювального сезону щомісяця сплачують на 600 гривень менше — 1500 грн проти 2100 грн.

Комплексна термомодернізація потребує великих фінансових вливань, тож  2015 року в ОСББ вирішили взяти участь у міській програмі підтримки «70/30» (йдеться про конкурсну програму співфінансування, якою опікується Департамент житлово-комунальної інфраструктури міста Києва; відповідно до її умов, у рамках проекту учасник повинен обрати щонайменше два види робіт, один з яких  здійснює  ОСББ  власним коштом, і вартість якого становитиме 30% загальної вартості проекту, а другий — оплатить і виконає місто в обсязі 70% від загальної вартості). Тож завдяки участі в цій програмі будинок на Братиславській, 12 сплатив ремонт котельні та отримав кошти від міста на утеплення бокових стін.

«Упродовж першого року після утеплення не спостерігалось особливо відчутних змін у рахунках за опалення, бо були утеплені лише дві бокові стіни загальною площею 1200 кв. м. 2016 року утеплили майже весь будинок, лишилися неутепленими найскладніші в плані виконуваних робіт однокімнатні квартири. Наступного року буде утеплено і їх, адже через панорамні вікна та шви проходить холод, що знижує загальну температуру в будинку», — зауважила Олена Свінтозельська.

За опалювальний період 2015 — 2016 року будинок спожив на опалення 443,41 Гкал. Завдяки переобладнанню індивідуального теплового пункту (ІТП) та встановленню регулятора температури вдалося зекономити від 120 до 150 Гкал на рік порівняно зі споживанням минулих періодів. Враховуючи ціну за опалення (16,14 грн за 1 кв. м), економія становила від 78 869 до 98 568 грн на рік з будинку. Аналогічні немодернізовані будинки без лічильника сплатили за тепло на 50% більше.

Упродовж опалювального періоду 2016—2017 року об’єднання співвласників у зв’язку з тривалими холодами спожило 459,06 Гкал. Враховуючи ціну за опалення 32 грн за 1 кв. м, це обійшлося будинку у понад мільйон гривень. Тотожні будинки без лічильника, які не провели заходів з термомодернізації, сплатили на півмільйона гривень більше (майже 40% переплати).

Натхнені успішним досвідом, другий етап комплексної термомодернізації мешканці Братиславської, 12 робили вже власним коштом.

Цього року об’єднання бере участь у програмі співфінансування реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирних будинках Києва «70/30»  комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація». Олена Свінтозельська  замовила капітальну реконструкцію електрощитової, адже будинку понад 30 років, і масове встановлення електричних бойлерів задля заощадження може призвести до серйозних проблем із електропостачанням.

30% вартості реконструкції щитової (відповідно до кошторису це майже 70 тис. грн), які вносить сам будинок, Олена Валеріївна сплатила з коштів, отриманих за оренду приміщень на прибудинковій території. Замість звичного для спальних районів сміттєзбірника біля будинку функціонує яскрава кав’ярня, а  біля дверей, просто під муралом, готовий надавати свої послуги каменяр.

Цей приклад координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко вважає взірцевим для решти українських ОСББ та ЖБК і радить скористатись їхнім досвідом у розв’язанні проблем з економією видатків на утримання своїх помешкань усім українцям. Адже останнє підвищення тарифів на енергоносії, житлово-комунальні послуги та їхне подальше зростання у 2015—2017 роках спонукає українців до пошуку шляхів економії.

Економити на утриманні будинку можна за допомогою звичайних правил ощадливого споживання в поєднанні з сучасними енергозберігаючими рішеннями.

Так, наприклад, щоб заощадити, насамперед необхідно проаналізувати, яку кількість енергоресурсів витрачає ваша родина протягом місяця, а це можливо тільки, коли встановлені лічильники. Так ви будете сплачувати лише за реально використані вами енергоресурси. Заміна звичайних вікон на енергоефективні допоможе зберегти тепло у вашій оселі. Натомість вікна лише з подвійним склом і з дешевим профілем навряд чи добре з цим упораються.

Із часом опалювальні труби засмічуються, що погіршує циркуляцію води в опалювальній системі, тож іноді необхідно проводити її очищення. Важливу роль у теплозбереженні відіграє покриття опалювальних радіаторів. Так, фарба на основі діоксину титану покращує теплопровідність на 3%, а масляна фарба погіршує на 8%. Регулююча арматура на кожному опалювальному приладі дасть змогу зекономити на опаленні в окремих приміщеннях (кімнатах). Використання температурних датчиків і таймерів увімкнення дасть можливість вмикати прилади опалення саме в той час, коли це необхідно.

Майже в кожному багатоповерховому будинку використовується система трубопроводів для теплопостачання від котельні. Традиційним місцем введення тепла в будинок є підвальне приміщення, де і містяться труби, крани та засувки. Більшість власників не звертає уваги на стан утеплення цих труб та арматури, а варто. Адже саме сюди надходить вода із найвищою температурою з котельні, яка вже потім розходиться по квартирах. Тепловий лічильник стоїть на вході цих труб і рахує загальне тепло, яке прийшло з котельні. Якщо труби будуть «віддавати» багато тепла підвальному приміщенню, то в квартири надійде менше тепла. Мешканцям стане холодніше, а платити треба за загальну кількість тепла по лічильнику, враховуючи і те тепло, яке «зникло» в підвалі.

У цьому разі може бути застосована проста і швидкоокупна модернізація.  Варто використати мішки-термоізолятори, які компактно закривають усю конструкцію засувок, зберігаючи тепло всередині системи. Ця термоізоляція (скловолокно, покрите силіконом) витримує температуру 250 градусів і може використовуватись навіть для парових котлів. Інший варіант економії тепла — скидна гаряча вода після душової або ванни. Є пристрої, які повертають частину скидного тепла використаної гарячої води.  Можна інсталювати такі пристрої для душової кабіни, вмивальника, пральної машини. Можна також застосувати пристрій як джерело тепла для теплової помпи. Це добрий варіант для готелів, санаторіїв, пралень. Якщо неможливо встановити і використовувати рекуперацію стічної води, обійшовшись одним великим пристроєм, то можна встановити малий рекуператор для душової кабіни.

Існує ще один спосіб для збільшення віддачі тепла — рекуператор для димових газів, що може застосовуватися для вугільних, газових і дров’яних котлів. Завдяки рекуператору можна підвищити продуктивність котла на 25%.

Необхідно пам’ятати, наголошують експерти, і про економію електричної енергії, адже 15 — 20% спожитої в побуті електроенергії витрачається у зв’язку з недбалістю самого споживача. Насамперед необхідно вимикати лампи освітлення в кімнатах, з яких ви виходите на тривалий час. У великих кімнатах краще використовувати зонне (місцеве) освітлення. А в місцях загального користування у багатоквартирних будинках — датчики руху, які вмикали та вимикали б освітлення лише тоді, коли в приміщенні хтось є. Важливим фактором економії електроенергії на освітленні є використання енергоощадних ламп (наприклад, діодних). За експертними підрахунками, це дає економію до 50 кВт/год. на місяць.

Крім того, для сприяння роботі енергосистеми України споживачам пропонується перехід на розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами часу. Застосування таких тарифів дасть можливість дієво заощадити грошові кошти в оплаті за електроенергію. Перейти на диференційовані тарифи нескладно — для цього слід лише звернутися до місцевої електропостачальної організації із відповідною заявою.

На думку експертів, брак коштів уже не є перепоною для тих, хто справді вирішив скоротити свої рахунки на тепло, газ, електроенергію. Адже сьогодні українцям доступні аж три джерела фінансування заходів з підвищення енергоефективності: «теплі кредити», програма IQ-Energy та програми, які фінансують органи місцевого самоврядування.

Експерти Держенергоефективності за підтримки Посольства Великобританії в Україні та Українського центру європейської політики підрахували, що за кошти, отримані за рахунок програми «Теплий кредит» — а це 2,6562 мільярда гривень — фізичні особи замінювали вікна (67%),  утеплювали фасади (17%), встановлювали негазові котли (13%), замінювали радіатори (3%) та проводили інші заходи з тепломодернізації своїх осель (1%).

А от ОСББ витратили свої «теплі кредити» (загальна сума — 80,4 мільйона гривень) на нові вікна у під’їздах (49%), теплоізоляцію (11%), вузли обліку води (11%), двері в місцях загального користування (10%), модернізацію освітлення (8%), встановлення індивідуальних теплових пунктів (6%) та регуляторів теплового потоку (6%).

Загалом, як стверджує в інтерв’ю газеті «День» (матеріал «Злізти з «труби» від 24 липня 2017 року) міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій ЗУБКО, це зекономило державі до 2 мільярдів кубометрів природного газу, або щонайменше 250 мільйонів доларів США.

Експерти Держенергоефективності, проаналізувавши реалізовані заходи з тепломодернізації, і співставивши їх з отриманими результатами, встановили, що модернізація освітлення зменшує рахунки на 71%,  заміна газових котлів — на 29%, утеплення економить витрати на тепло на 24%, модернізація опалення/вентиляції — 21%, заміна вікон у квартирі — 16%, модернізація інженерних систем — 12%, заміна вікон у приватному будинку — 12%, а встановлення індивідуального теплового пункту — 10%.

 

 

 

 

Підписатись на конкурси і акції

×

Замовити зворотній дзвінок

    Або зателефонуйте нам:
    (044) 591-21-22

    ×

    Відправити повідомлення

      Або зателефонуйте нам:
      (044) 591-21-22

      ×

      Форма реєстраціі на курси

        Який для вас найзручніший час для навчання?

        Або зателефонуйте нам:
        (044) 591-21-22

        ×

        Форма реєстраціі на обраний курс

          Який для вас найзручніший час для навчання?

          Або зателефонуйте нам:
          (044) 591-21-22

          ×