Грамотно управляєш будинком – комфортно живеш

Джерело: Українська енергетика, автор: Олеся Дзьоба

 

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку – це можливість встановлювати свої правила гри: взяти під контроль фінансові витрати будинку, організувати ефективну систему управління і стати відповідальним власником. Тоді як європейці вже давно господарюють власними силами, ми тільки на шляху до цього.

«Усьому причиною менталітет. В Україні звикли чекати, що нам хтось і щось повинен, наприклад, держава. Тяжко сформувати суспільну думку про те, що справжній господар робить все сам та шукає способи залучити кошти», – відповідає голова управительської компанії «Добробут» Віталій Анатолійович Лозенко.

 

 

У підпорядкуванні пана Віталія 11 будинків. Хоч виконуючим обов’язків він став випадково – попросили тимчасово, а лишився назавжди та перетворив це у свою основну роботу.

Координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко стверджує, що є два способи, як мешканці будинку можуть приймати рішення в багатоквартирному будинку: 

«Перший – за згодою всіх співвласників. Але всіх зібрати дуже важко, а вирішити одностайно – майже неможливо. Другий спосіб – більшістю голосів. Саме це забезпечує ОСББ. Так можна буде вирішувати будь-які питання: від збирання грошей з мешканців і проведення комплексної термомодернізації до встановленням фонтану».

Віталій Анатолійович каже, що майбутнє – за ОСББ. Людям потрібно самоорганізовуватися в кожному будинку та вибирати голову правління. Cаме вибирати, адже це має бути людина, якій довірятиме більшість мешканців. Також добрим варіантом є об’єднання в асоціацію із сусідніми будинками або вибір однієї з керуючих компаній, що є на ринку.

«Якщо люди не готові, немає лідера або не бажають брати на себе відповідальність, то дарма скаржитися, що протікає дах, а гаряча вода – зовсім не гаряча. Усі мають рівні права: хочете – організовуйтесь, ні – страждайте далі та чекайте невідомо чого», – наголошує пан Віталій.

 

Будинки розділяють на активні та пасивні. Яскравий приклад активного будинку розташований за адресою вулиця Львівська, 26А, а за парканом навпроти – пасивний. ОСББ на Львівській утворили ще в 2010 році та запросили Віталія Андрійовича на посаду управителя. Відтоді мешканці одного будинку вживають необхідних заходів та платять менше, а іншого – заздрять, скаржаться та сваряться. В будинку з ОСББ вартість комунальних послуг складає 3,75 грн за квадратний метр і кошти йдуть на розвиток будинку, що дає видимий результат, а в звичайному будинку жителі сплачують 4,25 грн за м2 і не мають жодних поліпшень.

«Відмовки на кшталт “будинок старенький, труби заіржавіли” не діють, – створювати ОСББ потрібно! Після створення об’єднання власники отримають інструмент, завдяки якому зможуть вирішувати питання щодо покращення та вибирати напрям руху. Якщо ж ні – адміністрація призначить їм компанію, яка скаже: “будинок у вас старий, аварійний, тому будете платити в 5 разів більше”. Із мого восьмирічного досвіду, усі, хто створюють ОСББ, шкодують. Шкодують, що не зробили цього раніше та згаяли час. Адже за ці 5-9 років за ті ж кошти, що вони платили в ЖЕК, вирішили б 90% проблем», – переконує Віталій Анатолійович.

Найбільше програм з енергоефективності опанувало ОСББ «Ірпінська 69Б». Так сталося тому, що люди натрапили на недобросовісного забудовника. Він узяв кошти під зобов’язання побудувати будинок і це затягнулося майже до замороження будівництва. Майбутні мешканці були вимушені самоорганізуватися, визначитися та за свій кошт добудувати будинок і це їх згуртувало. Тепер вони діють як єдиний організм, і якщо правління вважає за необхідне щось зробити, то мешканці лише перевіряють, чи дійсно заплановані роботи коштують тих грошей.

«Найскладніший з 11 будинків – мій будинок, де половина квартир – це службове житло. Люди не цінують помешкання, якщо отримали його задарма», – ділиться досвідом голова правління.

Вперше «теплий» кредит за державною програмою підтримки ОСББ «Ірпінська 69Б» взяло в 2015 році. Вирішили розпочати з найменшого – замінити освітлення на енергоефективне. Одразу ж отримали результат: зменшилось споживання електроенергії та, відповідно, були заощаджені кошти. Порахували, що це інвестиція, яка окуповується за півтора року. Наступного року взяли більший кредит – замінили двері у місцях загального користування. Нові енергоефективні двері дозволили відмовитися від опалення в місцях загального користування – батареї на сходах та в коридорах відключили. За минулий опалювальний сезон кожна квартира (в середньому площею 70 м2) , зекономила 1200-1400 грн.

Віталій Анатолійович розповідає, що людей найбільше лякає слово «кредит», адже перше, що при цьому спадає на думку : ми втратимо квартири, у нас все заберуть, заарештують. Під час оформлення документів потрібне рішення загальних зборів і, звісно, переконати людей дуже важко. Саме тому голова правління розпочав з найпростішого – заміни лампочок, аби показати механізм дії програми. Також, як юрист за освітою, він пояснив, що власність мешканців не може бути предметом застави.

Завдяки участі в програмі з підвищення енергоефективності в багатоповерхівці утеплили трубопроводи постачання гарячої води та опалення. Це допомагає не витрачати марно теплову енергію на шляху до квартир. Необхідність цих робіт голова правління обґрунтував завдяки розрахункам: загальнобудинковий лічильник показує 100 гКл, а всі квартирні – 80 гКл. 20 гКл – це зайві енерговитрати, хоч при цьому місця загального користування не опалювалися. Після виконаних робіт ОСББ вдалося зменшити енерговитрати більш ніж удвічі. Цьогоріч ОСББ знову бере участь у програмі та планує утеплити холодні пояси на фасаді.

З чого варто розпочати?

Віталій Анатолійович радить розпочинати з енергоаудиту будівлі, аби знайти найслабші місця. У тих будинках, де немає індивідуальних пунктів опалення, варто , по- перше, встановити лічильник, по-друге – погодну автоматику. На його думку, це забезпечить суттєву економію: якщо на лампочках кожен мешканець економить 10-15 коп., то на опаленні – сотні гривень щомісяця. Третій важливий крок – це утеплення трубопроводу гарячої води та опалення.

«Головне моє завдання, як управителя, – покращити та зберегти будинки. Щодо участі в державних програмах з підвищення енергоефективності, я всім раджу: не відкладайте на майбутнє те, що можна зробити вже сьогодні. Також не всі мешканці мають сформовані звички економії. Наприклад, багато хто вмикає освітлення у всій квартирі, знаходячись при цьому лише в одній кімнаті. Потрібно вчитися й енергозбереженню на побутовому рівні, адже проблема потребує комплексного підходу», – додає Віталій Анатолійович Лозенко.

Як зазначав заступник голови Київської міської державної адміністрації Петро Пантєлєєв, створення ОСББ дає змогу його мешканцям безпосередньо брати участь у господарських процесах. Це, в першу чергу, стосується визначення тарифу на утримання будинків та прибудинкової території.

«Люди самостійно вирішують, чи потрібно їм мити під’їзд із миючими засобами чи ні, варто це робити раз на тиждень чи частіше тощо. Це питання того, яку ціну готові сплатити люди за обслуговування свого будинку. Але найголовніше, що вони контролюють кожну копійку, яка пішла на ту чи іншу роботу», – наголосив Петро Пантелеєв.

Довідка:

«Теплі кредити» – це Урядова програма з підвищення енергоефективності у житлових будинках, у тому числі з ОСББ та ЖБК. Її реалізовує Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності). Принцип дії програми: держава компенсує частину витрат на купівлю енергоефективного обладнання та матеріалів за умови отримання кредиту в держбанку. Програма активно діє з 2014 року.

 

 

Підписатись на конкурси і акції

×

Замовити зворотній дзвінок

  Або зателефонуйте нам:
  (044) 591-21-22

  ×

  Відправити повідомлення

   Або зателефонуйте нам:
   (044) 591-21-22

   ×

   Форма реєстраціі на курси

    Який для вас найзручніший час для навчання?

    Або зателефонуйте нам:
    (044) 591-21-22

    ×

    Форма реєстраціі на обраний курс

     Який для вас найзручніший час для навчання?

     Або зателефонуйте нам:
     (044) 591-21-22

     ×